Duyurular

...

Yaklaşık 1.5 Milyon Km Uzaktan Dünya ve Ay

Yaklaşık 1.5 Milyon Km Uzaktan Dünya ve Ay

Yapay bir görüntü gibi görünse de Ay'ın Dünya yörüngesindeki bu görüntüsü aslında gerçek. Görüntü 6 yıl önce yakalandı.

2015 yılında, Derin Uzay İklimi Gözlemevi'nde (DSCOVR)  bulunan bir NASA kamerası, ayın 'karanlık tarafını' gösteren bu eşsiz görüntü serisini yakaladı. Ayın 'karanlık yüzü' genellikle Ay'ın Dünya'dan bir gözlemeci tarafında göremediği yarım küresini ifade etmek için kullanılır.

Astronomik bir cismin kendi ekseni etrafında tam bir dönüşü ile etrafında dolandığı cismin  etrafındaki tam bir dönüşü için aynı miktarda zaman gerektiğinde meydana gelen gelgit kilitlenmesi adı verilen bir fenomen nedeniyle Dünya'dan Ay'ın  'karanlık tarafı' asla göremiyoruz. Aslında bu ''karanlık'' tarafta aynı şekilde Güneş'ten ışık almaktadır.

DSCOVR misyonunun birincil amacı Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) için güneş rüzgarlarını izlemek olsa da, uydu aynı zamanda bu görüntüleri yakalayan NASA'nın Dünya Polikromatik Görüntüleme Kamerasını (EPIC) de barındırıyor. Bu dört megapiksel CCD kamera ve teleskop, yörüngede dönerken Dünya'nın sabit bir görüntüsünü korur ve her gün 13-22 kadar görüntü alır.

 

Bu animasyon son dönemlerde sahtebilimciler tarafından ortaya atıla temelsiz ''düz dünya'' iddialarının ne kadar gerçeklikten uzak olduğunun bir başka kanıtı.

 

Görsel Kredi: NASA /NOAA

Kaynak: scitechdaily.com